تعداد کل کشته شدگان منا به ۲۰۰۰ نفر رسید

در حالی که منابع سعودی تعداد کشته شدگان حادثه منا را ۷۱۷ نفر اعلام می کنند، جمع آمار قربانیان کشورهای مختلف به نقل از مقام ایرانی نشان می دهد که تعداد تلفات بسیار بیش از این عدد است.
به گزارش پایگاه تحلیلی خبری پارس اباد، رئیس سازمان حج و زیارت ایران در تماس تلفنی از مکه با شبکه ۲ سیما آخرین آمار جان باختگان را که حاصل تجمیع آمار اعلامی کشورهای مختلف است را نزدیک به ۲۰۰۰ نفر اعلام کرد.
سعید اوحدی گفت: کشور نیجریه در این حادثه ۶۰۰ کشته داشته است. مصری ها و پاکستانی های زیادی در این حادثه جان خود را از دست داده اند. ۱۳۱ ایرانی هم در فاجعه منا جان خود را از دست داده اند.
با این حال ، آمار منتشره در رسانه ها در خصوص کشته شدگان کشورهای دیگر در منا، کمتر از رقم اعلامی رئیس سازمان حج و زیارت است و از جمله هیچ رسانه ای تلفات نیجریه ای ها را این قدر وسیع اعلام نکرده است.
همچنین آمار تلفات کشورهای مختلف نیز با تناقض های بسیار عمیق همراه است به گونه ای که آمار کشته شدگان پاکستانی در منابع مختلف از ۷ نفر تا ۲۳۶ نفر در نوسان است که کوچک ترین همخوانی با یکدیگر ندارند و تنها باید منتظر آمار نهایی بعد از مشخص شدن وضعیت مفقودان که شمارشان بسیار است، ماند. هر چند که مقامات سعودی سیاست کتمان را در خصوص این ماجرا در پیش گرفته اند.
آمار جدید: تعداد کشته شدگان منا به ۲۰۰۰ نفر رسید/ نیجریه با ۶۰۰ کشته در صدر/ کدام استان ها بیشترین کشته و مجروح را داشتند؟/زنان ایرانی چگونه نجات یافتند؟
اوحدی درباره وسعت حادثه گفت: هم اکنون تریلی های یخچال دار که حامل اجساد کشته شدگان هستند در برابر سردخانه های عربستان متوقف هستند و تعداد قربانیان آنقدر زیاد است که هنوز نتوانسته اند آنها را در سردخانه ها تخلیه کنند.

http://www.parsabadnews.ir/wp-content/uploads/2015/09/505165_580.jpg
وی درباره کشته شدگان ایرانی هم گفت: اکثر فوتی های ایرانی در این حادثه از استان های خراسان رضوی، گلستان، مازندران و لرستان هستند.  بیشتر مجروحان و مفقودان ایرانی هم از این چهار استان هستند زیرا در لحظه حادثه ، کاروان های این استان ها در مرکز حادثه قرار داشتند.
به گفته رئیس سازمان حج و زیارت، تعداد مجروحان هم به حدی زیاد است که علاوه بر بیمارستان های مکه ، تعدادی از مجروحان به شهرهای دیگری مانند ریاض و طائف انتقال داده شده اند و ما در حال کسب مجوز از مقامات عربستانی برای رفتن به بیمارستان های این شهرها هستیم تا بتوانیم مفقودان ایرانی را در این شهرها بیابیم.
در همین حال برخی حجاح ایرانی که در منا هستند، در گفت و گوی تلفنی با خبرنگار عصرایران از وضعیت نابسامان حاکم بر منا خبر دادند. به گفته آنها، هم اکنون بسیاری از حاجیانی که در حادثه منا آسیب ندیده اند، به ویژه حجاج سالخورده و بانوان، بر اثر استرس ناشی از آن واقعه حال مساعدی ندارند و تیم های پزشکی در حال رسیدگی به این افراد هستند. با این حال، با توجه به این که تمرکز امدادرسانی ها به مصدومان حادثه است، رسیدگی به حجاج دیگر در اولویت قرار ندارد.
همچنین درباره این که چرا قریب به اتفاق کشته شدگان حادثه منا را مردان تشکیل می دهند کسب اطلاع شد که طبق روال، بانوان در ساعات نخستین صبح و به طور جداگانه به سمت محل برگزاری مراسم رمی جمرات برده شدند و لذا در لحظه وقوع حادثه،تقریباً همه حاجیان حاضر در محل را مردان تشکیل می دادند.